کنتاکتور
تفاوت کنتاکتور و کلید برق

کنتاکتور ایباس

 • کنتاکتور “ایباس” (EIBAS) یک نام تجاری برای یک نوع خاص از کنتاکتورها است.کنتاکتورها یک نوع دستگاه الکترومکانیکی هستند که برای کنترل جریان الکتریکی در سیستم های قدرت و استفاده در بسیاری از برنامه های الکتریکی استفاده می شوند. آن ها عموماً شامل یک مجموعه از سوئیچ های الکترومغناطیسی هستند که به طور خودکار فعال و غیرفعال می شوند. این سوئیچ ها از یک سیم پیچ الکترومغناطیسی و یک مجموعه از سطوح تماس الکتریکی تشکیل شده اند.در ادامه شما را بیشتر با این کنتاکتور آشنا می کنیم.

  معرفی کنتاکتور

  کنتاکتورها یک نوع کلید الکترومغناطیسی هستند که برای قطع و وصل کردن مدارها از طریق یک سیم پیچ مغناطیسی استفاده می شوند. وقتی سیم پیچ مغناطیسی کنتاکتور تحریک می شود و جریان از طریق آن عبور می کند، کنتاکتور وصل شده و مدار سه فاز یا تک فاز را وصل می کند. به عبارت دیگر، با تحریک یا وصل شدن سیم پیچ مغناطیسی یا بوبین کنتاکتور، مدار فعال می شود. اما وقتی ولتاژ بوبین قطع می شود، کنتاکتور قطع می شود و جریان در مدار قطع می شود.

  کنتاکتورها یکی از تجهیزات پرکاربرد و مهم در صنعت برق و سیستم های قدرت هستند. آنها برای کنترل و مدیریت بارها و دستگاه های بزرگ استفاده می شوند. برای مثال، در سیستم های صنعتی، کنتاکتورها برای راه اندازی و قطع اتوماتیک موتورها، پمپ ها، کمپرسورها و سایر دستگاه های قدرتی استفاده می شوند. همچنین، آنها در سیستم های نورپردازی، سیستم های تهویه مطبوع، سیستم های توزیع برق و سایر بخش های صنعتی و تجاری نیز استفاده می شوند.

  مشاهده بیشتر . . .
  کنتاکتور خازنی چینت
  معرفی کنتاکتور
  معرفی کنتاکتور

  بیشتر بخوانید: خرید مستقیم انواع کنتاکتور اشنایدر


   

  انواع کنتاکتورایباس

  در زیر به برخی از انواع رایج کنتاکتورها اشاره می کنیم:

  1. 1. کنتاکتور تک فاز: این نوع کنتاکتور برای کنترل دستگاه ها و بارهای تکفاز استفاده می شود. آنها دارای یک بوبین و یک یا چند کنتاکت باز و بسته هستند.
  2. 2. کنتاکتور سه فاز: این نوع کنتاکتور برای کنترل دستگاه ها و بارهای سه فاز استفاده می شود. آنها دارای یک بوبین و یک یا چند کنتاکت باز و بسته هستند.
  3. 3. کنتاکتور خازنی: این نوع کنتاکتور برای کنترل بارهای خازنی استفاده می شود. آنها قابلیت تحمل جریان های متغیر ناشی از بارهای خازنی را دارند.
  4. کنتاکتور بی صدا: این نوع کنتاکتور برای استفاده در برق صنعتی در جایی که نیاز به عدم تولید صدا در هنگام قطع و وصل مدارها وجود دارد، استفاده می شود.

  همچنین، هر کنتاکتور دارای محدوده ای از جریان ها و ولتاژها است که می تواند تحمل کند. این محدوده ها بسته به نوع کنتاکتور و تولیدکننده آن متفاوت است.

  تفاوت کنتاکتور و کلید برق

  تفاوت اصلی بین کنتاکتورها و کلیدها در عملکرد آنها است. کنتاکتورها با استفاده از بوبین یا سیم پیچ مغناطیسی عمل قطع و وصل را انجام می دهند، درحالی که کلیدها به صورت مکانیکی عمل قطع و وصل را انجام می دهند.کنتاکتورها دارای بوبین یا سیم پیچ مغناطیسی هستند که با تغییر جریان الکتریکی، انرژی الکتریکی را به انرژی مغناطیسی تبدیل می کند. با قطع یا وصل شدن برق، میدان مغناطیسی نیز قطع یا وصل می شود و این باعث قطع یا وصل شدن مکانیکی کنتاکتور می شود. بوبین کنتاکتورها قابل تعویض است.

  مشاهده بیشتر . . .
  انواع کنتاکتور تک فاز

  در کنتاکتورهای با جریان تا 25 آمپر، یک کنتاکت کمکی باز یا بسته دارند، در حالی که کنتاکتورهای با جریان بالاتر از 32 آمپر دارای دو کنتاکت کمکی باز و دو بسته هستند. هنگامی که بوبین کنتاکتور بدون برق است، تیغه کنتاکت باز به صورت کلید باز و تیغه کنتاکت بسته به صورت کلید بسته عمل می کند. با فعال شدن بوبین، تیغه کنتاکت باز بسته می شود و تیغه کنتاکت بسته به صورت کلید باز می شود. کنتاکت های کمکی در مدار فرمان و سایر قسمت های مدار استفاده می شوند. همچنین، کاربرد دیگر کنتاکت های کمکی، ایجاد مدار خودنگهدار کنتاکتور است، که با یکبار تحریک بوبین، کنتاکتور به صورت خودنگهدار در می آید و در صورت وجود یک کنتاکت شرطی در مسیر مدار، می تواند بوبین کنتاکتور را بدون برق کند.

  تفاوت کنتاکتور و کلید برق
  تفاوت کنتاکتور و کلید برق

  عملکرد کنتاکتورهای ایباس

  کنتاکتورها عناصر برقی هستند که برای کنترل جریان الکتریکی در مدارهای قدرت استفاده می شوند. آنها از یک بوبین الکترومغناطیسی و یک یا چند کنتاکت الکتریکی تشکیل شده اند.

  عملکرد کنتاکتور به شرح زیر است:

  1. 1. بوبین: کنتاکتور دارای یک بوبین الکترومغناطیسی است که هنگامی که به آن ولتاژ مورد نیاز اعمال می شود، جریان الکتریکی از طریق آن عبور می کند. عبور جریان از بوبین موجب ایجاد یک میدان مغناطیسی در اطراف آن می شود.
  2. 2. کنتاکت ها: کنتاکتور دارای یک یا چند کنتاکت الکتریکی است که در حالت استراحت به یکدیگر دچار تماس الکتریکی هستند و جریان الکتریکی از طریق آنها عبور می کند. هنگامی که بوبین به ولتاژ مورد نیاز می رسد و جریان از آن عبور می کند، میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط بوبین باعث جدا شدن کنتاکت ها می شود و تماس الکتریکی بین آنها قطع می شود. این عمل به عنوان “قطع” کنتاکتور شناخته می شود.
  3. 3. قطع و وصل جریان: هنگامی که تماس الکتریکی کنتاکت ها قطع می شود، جریان الکتریکی در مدار قطع می شود. با قطع شدن جریان، بار الکتریکی قطع می شود و دستگاه های متصل به کنتاکتور قطع خواهند شد. هنگامی که تماس الکتریکی کنتاکت ها برقرار می شود، جریان الکتریکی در مدار تغذیه مجدداً برقرار می شود و دستگاه ها فعال می شوند. این عمل به عنوان “وصل” کنتاکتور شناخته می شود.
  4. 4. فنر بازگشت: هنگامی که جریان از بوبین قطع می شود، فنر بازگشت وظیفه برگرداندن کنتاکت ها به حالت استراحت را بر عهده دارد. فنر بازگشت با اعمال نیروی مکانیکی بر روی کنتاکت ها، آنها را به حالت اولیه باز می گرداند و تماس الکتریکی بین آنها برقرار می شود. این فرآیند به صورت خودکار و بر استمام کنتاکتورها بواسطه این فنرها بسته شده و بعد از قطع بوبین، فنرها از سرعتشان کم می کنند و باز می شوند. این باز شدن فنرها باعث بسته شدن کنتاکت ها و قطع جریان الکتریکی می شود. در واقع، وظیفه فنر بازگشت این است که کنتاکت ها را در حالت استراحت قرار دهد و مانع تماس الکتریکی مداوم نشود.
  مشاهده بیشتر . . .
  معرفی انواع کنتاکتور های هیوندا ی + بررسی 5 محصول پر فروش

  کنتاکتورها به طور گسترده ای در مدارهای قدرت و صنعتی استفاده می شوند، به خصوص در سیستم هایی که نیاز به کنترل قدرت بالا و قطع و وصل جریان دارند، مانند موتورهای الکتریکی. ظرفیت عبور جریان بالای کنتاکتورها آنها را برای کاربردهای صنعتی مناسب می کند.

  ویژگی های کنتاکتور

  کنتاکتورها علاوه بر وظیفه قطع و وصل کردن مدارها، دارای ویژگی های دیگری نیز هستند. برخی از این ویژگی ها عبارت اند از:

  • قابلیت تحمل جریان بالا و ولتاژهای بزرگ
  • قابلیت کنترل دستی و اتوماتیک
  • عمر طولانی و استحکام مکانیکی بالا
  • قابلیت مقاومت در برابر شوک ها و لرزش ها
  ویژگی های کنتاکتور
  ویژگی های کنتاکتور

  بیشتر بخوانید: وظیفه و نحوه عملکرد کنتاکتور در تابلو برق


   

  نتیجه گیری

  به طور کلیکنتاکتورها در سیستم های قدرت به عنوان سوئیچ های قدرت استفاده می شوند و معمولاً در کنترل و محافظت از موتورها و تجهیزات الکتریکی بزرگ استفاده می شوند. آن ها قادر به تحمل جریان های بالا و ولتاژهای قدرت بالا هستند و قابلیت کنترل و مدیریت جریان الکتریکی را به خوبی دارند. استفاده از کنتاکتورها در سیستم های قدرت دارای مزایای بسیاری است. آن ها قابلیت کنترل دستگاه های الکتریکی را به صورت اتوماتیک فراهم می کنند. علاوه بر این، آن ها قابلیت قطع جریان الکتریکی را در صورت بروز حوادث و خطرات الکتریکی فراهم می کنند و از تجهیزات الکتریکی و ایمنی سیستم محافظت می کنند. در نهایت شما عزیزان می توانید از مجموعه کالای برق عزالدین اقدام به خرید کنتاکتور  کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نویسنده

  noori

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *