کنتاکتور

جامپر کنتاکتور

 • در میان انواع تجهیزات برق صنعتی یکی از پرمصرف ترین و پرکاربردترین تجهیزات کنتاکتور Contactor است. در این مقاله به کلیات کنتاکتور و جامپر کنتاکتور اشاره خواهیم کرد. برای خرید این محصول میتوانید با ما در تماس باشید. این وسیله درواقع عملکرد ان مانند رله یک کلید مغناطیسی بوده که می تواند به وسیله متصل شدن یک جریان کوچک در قسمت ورودی ان، یک جریان بزرگتر را در قسمت خروجی خود قطع یا وصل کند. در واقع میتوان گفت که کاربر به جای استفاده از دست خود برای قطع و وصل کردن به وسیله کلید برق، از یک کنتاکتور استفاده می کند.

  با وارد کردن یک جریان کوچک به ورودی ان، کنتاکتور تحریک شده و کلیدی که در داخل ان قرار دارد، در وضعیت روشن قرار می گیرد. همچنین با قطع کردن جریان ورودی کنتاکتور، کلید قطع می شود. به طور کلی کار اصلی کنتاکتور قطع و وصل کردن مدار قدرت با دریافت سیگنال از مدار فرمان است. در ادامه این مطلب شما را به طور دقیق با کنتاکتور آشنا می کنیم پس با ما همراه باشید.

  آشنایی کامل با جامپر کنتاکتور
  آشنایی کامل با جامپر کنتاکتور

  مقایسه جامپر کنتاکتور با رله

  ساختمان فیزیکی کنتاکتورها و حتی عملکردشان کاملا مشابه رله است اما باز هم با یکدیگر تفاوت هایی دارند. مهمترین تفاوت این دو در این است که رله در مدار فرمان استفاده می شود اما کنتاکتور در مدار قدرت به کار برده می شود. درواقع می توان گفت که کاربرد رله برای تقویت جریان خروجی تجهیزات کنترلی مانند PLC و… است اما کاربرد کنتاکتور برای تقویت سیگنال خروجی است. از رله میتوان برای کنترل کردن تجهیزات قدرتی مانند الکتروموتورها، بانک های خازنی، مدارات روشنایی، گرم کن های الکتریکی و … استفاده کرد. به همین دلیل میتوان رله را یک قطعه واسط نامید.

  مشاهده بیشتر . . .
  خرید مستقیم انواع کنتاکتور زیمنس

  مزایای کنتاکتور نسبت به کلیدهای دستی

  حال که با کنتاکتور و تفاوت آن با رله آشنا شدید نوبت آن است که مزایای استفاده از کنتاکتور را بررسی کنیم. به طور کلی مزایای استفاده از کنتاکتور به شرح زیر است:

  • منبع مصرف کننده از راه دور کنترل می شود.
  • مصرف کننده در چند محل کنترل می شود.
  • سرعت قطع و وصل کلید در کنتاکتور زیاد و استهلاک آن کم است.
  • عمر مؤثر کنتاکتور از کلید دستی بیش تر است.
  • با استفاده از کنتاکتورها امکان طراحی مدار فرمان اتوماتیک برای مراحل مختلف نیاز مصرف کننده فراهم است.
  • کنتاکتورها ازنظر حفاظتی مطمئن تر هستند؛ زیرا حفاظت مناسب تر و کامل تری نسبت به کلیدهای دستی دارند.
  • با استفاده از کنتاکتورها از خطرات وصل ناگهانی برق دستگاه جلوگیری می شود؛ زیرا هنگام قطع برق، مدار مصرف کننده نیز قطع می شود و باید مجددا استارت زده شود.

  اجزای کنتاکتور و جامپر

  برای اینکه بتوان اجزای کنتاکتور را به طور دقیق بررسی کرد باید این وسیله را به دو بخش اجزای داخلی و اجزای خارجی آن تقسیم کرده و سپس به بررسی اجزای آن بپردازیم.

  • ساختمان داخلی کنتاکتور:

  ساختمان داخلی کنتاکتور که ساختمان اصلی آن است متشکل از سیم پیچ یا همان بویین و هسته مغناطیسی است که هر دو را در ادامه به دقت معرفی و بررسی می کنیم.

  بویین کنتاکتور چیست؟

  در واقع بویین از یک سیم پیچ تشکیل شده است که پس از برق دار شدن کنتاکتور، جریان برق از درون این سیم پیچ عبور می کند و باعث می شود تا میدان مغناطیسی ایجاد شده و هسته متحرک جذب گردد که نتیجه آن کنتاکت ها است.

  مشاهده بیشتر . . .
  نمایندگی کنتاکتور هیوندای

  هسته مغناطیسی کنتاکتور چیست؟

  هسته مغناطیسی کنتاکتور از دو قسمت ساخته می شود که شامل بخش هسته ثابت و بخش هسته متحرک است. بخش هسته ثابت، هسته مغناطیسی به بویین کنتاکتور متصل می شود. بخش متحرک این هسته مغناطیسی از کنتاکت های ثابت به وسیله یک فنر به صورت جداگانه قرار گرفته است.

  • ساختمان بیرونی کنتاکتور:

  ساختمان بیرونی کنتاکتور از بدنه کنتاکتور و تعدادی پیچ تشکیل شده که سیم ها به این پیچ ها وصل می شوند. به طور معمول جلو بدنه کنتاکتور دارای یک بخش پلاستیکی است که از داخل به بویین کنتاکتور متصل است و رنگ آن متمایز با سایر بخش های بدنه است. این بخش در کنتاکتور در واقع مانند یک نشانگر عمل می کند که در مواقع وصل بودن جریان برق کنتاکتور، در وضعیت پایین قرار می گیرد و زمان قطعی جریان برق نیز، در سطح بدنه کنتاکتور قرار می گیرد.

  در عکس زیر اجزای کنتاکتور به طور دقیق نشان داده شده است:

  1. درپوش بالایی
  2. محافظ عایق بین ترمینال های قدرت
  3. ترمنیال پیچی و کنتاکت ثابت کمکی
  4. قاب جلویی
  5. ترمنيال پیچی و کنتاکت ثابت قدرت
  6. کنتاکت متحرک کمکی
  7. کنتاکت متحرک قدرت
  8. شاسی عایق
  9. هسته متحرک
  • بوبین و فنر بین دو هسته
  • محافظ هسته
  • نگهدارنده هسته ثابت
  • هسته ثابت
  • قاب پشتی کنتاکتور
  • فنر اتصال و نگهدارنده کنتاکتور روی ریل

  سخن آخر

  شما با مطالعه این مطلب با جامپر کنتاکتور به طور کامل آشنا شدید و دانستید که تفاوت ان با رله چیست و اجزای ان به دو بخش ساختمان داخلی و ساختمان بیرونی تقسیم بندی می شوند که هرکدام عملکردهای گوناگونی دارند. به طور کلی امروزه با استفاده از کنتاکتورها در صنعت ساختمان سازی و کلید سازی، تحولی نوین ایجاد شده که بسیار کارآمد و به روز است.

  مشاهده بیشتر . . .
  خرید آنلاین انواع کنتاکتور های برق

  شما می توانید با مراجعه به سایت ما به نشانی اینترنتی kalayebarghezeddin.ir برای خرید کنتاکتور مناسب ساختمان خود اقدام کنید. شرکت کالای برق عزاالدین به تولید انواع کلیدهای مینیاتوری اعم از کنتاکتورهای تک فاز، سه فاز و… پرداخته و یکی از سایت معتبر در این زمینه است.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نویسنده

  fermo

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *