رله کنتاکتور

تفاوت رله و کنتاکتور

 • تفاوت رله و کنتاکتور چیست ؟ چرا باید در ارتباط با تفاوت این دو وسیله اطلاعات داشته باشم ؟ در واقع افرادی که با کنترل مدار ها و سوئیچ ها در ارتباط هستند، باید در ارتباط با تفاوت این دو ابزار آگاهی داشته باشد، چرا که از این دو به عنوان دو وسیله مهم در کنترل جریان یاد می کنند. اما توجه داشته باشید، از آنجایی که بین رله و کنتاکتور شباهت های زیادی وجود دارد، تعیین تفاوت این دو سخت و پیچیده می باشد. برای همین افراد به جای آنکه به دنبال شباهت شان باشند در پی یافتن تفاوت میان این دو هستند، چون در حالت کلی این ابزار ها را کنار هم بگذارید می توانید کم و بیش متوجه شباهت شان شوید. برای همین لازم دیدیم تا در مورد تفاوت رله و کنتاکتور مهم ترین نکات را پیدا کرده و در این مقاله برای شما جای دهیم، پس برای کسب اطلاعات مهم و طلائی در مورد تفاوت این دو تا ادامه ما را همراهی کنید.

  تفاوت رله و کنتاکتور
  تفاوت رله و کنتاکتور

  معرفی رله و کنتاکتور

  قبل از آنکه در ارتباط با تفاوت این ابزار آلات صحبت کنیم، بهتر است یک معرفی جامع و کامل در ارتباط با این وسیله داشته باشیم.

  رله وسیله ای است که آن را برای تغییر حالت و وضعیت یک مدار استفاده می کنند، چون این وسیله از کنتاکت برخورداری دارد و در نتیجه می تواند منجر به تغییر وضعیت مدار گردد. و اما کنتاکتور هم وسیله ای بوده که از کلید های کنترل شده برخورداری دارد و توسط آن می توان جریان را در مدار قطع و وصل کرد که کنتاکتور ها با جریان الکترو مغناطیس کار می کنند.

  مشاهده بیشتر . . .
  کنتاکتور مناسب پمپ آب

  با تفاوت رله و کنتاکتور آشنا شوید

  قبل از هر چیزی، لازم است که ذکر کنیم این دو وسیله کاملا شبیه به هم نیستند، ولی  شباهت های زیادی با هم دارند. اما حقیقت این است که دانستن شباهت میان این دو کمک زیادی به ما نمی کند، بلکه تفاوت های آن ها بیشتر برای ما مهم است به ویژه برای کسانی که کار های کنترل مدار انجام می دهند. پس بدون اتلاف وقت به سراغ معرفی فاکتور هایی که رله و کنتاکتور را از هم متمایز می کند، می رویم.

  • ظرفیت بار

  اولین تفاوت رله و کنتاکتور ظرفیت آن ها است که در آن رله بار ۱۰ آمپر یا حتی کمتر از این مقدار را تحمل می کند، ولی کنتاکتور می تواند بیش از ۱۰ آمپر را تحمل کند.

  • استاندارد های کنتاکت در رله و کنتاکتور

  برخی از کنتاکتور ها فقط به این منظور تولید شده اند که از آن ها در کنتاکت های نرمال باز بهره ببرند، در حالی که رله می تواند هر دو را داشته باشد. یعنی می توان آن را هم در کنتاکت های نرمالی باز و هم در نرمالی بسته استفاده کرد. در حالت کلی با در نظر گرفتن کاربردی که دارد آن را در یکی از این دو استفاده می کنند.

  با تفاوت رله و کنتاکتور آشنا شوید
  با تفاوت رله و کنتاکتور آشنا شوید

  کنتاکت های کمکی در رله و کنتاکتور

  یکی دیگر از تفاوت رله و کنتاکتور کنتاکت کمکی آن است. مثلا برخی از کنتاکتور ها از کنتاکت های کمکی برخوردار هستند که البته این کنتاکت می تواند در دو حالت بسته یا باز باشد .

  • کنتاکت فنری در رله و کنتاکتور

  از جمله دیگر تفاوت میان این دو ابزار می توان به ویژگی حفاظتی آن ها اشاره کرد . چون اغلب کنتاکتور ها از بار های بزرگی برخوردار هستند، پس از ویژگی های حفاظتی بیشتری تشکیل شده اند، مثلا ویژگی های حفاظتی اضافی کنتاکتور این است که برای اطمینان از ایمنی مدار در هنگام قطع شدن آن، در حالت قطع انرژی می باشد. این ویژگی از اهمیت بالایی برخوردار است، به طوری که می تواند در موقعیت های خطرناک مانع از ایجاد مشکلات بزرگ شود. ولی رله خیلی ویژگی حفاظتی ندارد، چرا که ظرفیت بار های کوچک را دارد.

  مشاهده بیشتر . . .
  خرید مستقیم انواع کنتاکتور زیمنس
  معرفی کاربرد های رله و کنتاکتور
  معرفی کاربرد های رله و کنتاکتور

  معرفی کاربرد های رله و کنتاکتور

  جالب است بدانید که کنتاکتور ها از انواع مختلفی برخوردار هستند، به طوری که می توان آن ها را در سه گروه تک فاز، دو فاز و سه فاز دسته بندی کرد. هر کدام از انواع کنتاکتور ها دارای کاربرد های خاصی هستند و به طور کلی گستره ی کاربرد این وسیله در صنعت بسیار وسیع است. از طرف دیگر در رله ها پارامتر های مختلفی وجود دارد که کاربرد آن را تعیین می کنند، به عنوان مثال ولتاژ قابل تحمل آن، زیرا رله فقط توانایی تحمل رنج ۲۵۰ آمپری را دارد.

   

  برای چه کاری به رله یا کنتاکتور نیاز داریم ؟

  قطعا این سوال ذهن شما را هم به خود درگیر کرده است، چرا که در بالا ذکر کردیم این دو باهم شباهت های بسیاری دارند، پس آیا می توان این دو را به جای هم استفاده کرد ؟ یا اصلا چگونه تشخیص دهیم که کدام به کار ما می آید ؟ اولا اینکه نمی توانید این دو ابزار را به جای هم استفاده کنید، چون بین مکانیزم و ظرفیت و غیره ی آن ها تفاوت وجود دارد. و ثانیا باید مشخص کنید این وسیله را برای چه کاری می خواهید استفاده کنید و حداقل چه مقدار جریان را می تواند تحمل کند. چون رله ظرفیت کمتر از ۱۰ آمپر دارد، کنتاکتور هم ۱۰ آمپر یا حتی بیشتر را می تواند تحمل کند.

  برای چه کاری به رله یا کنتاکتور نیاز داریم ؟
  برای چه کاری به رله یا کنتاکتور نیاز داریم ؟

  خرید رله و کنتاکتور

  اصلی ترین بخش در مورد این دو ابزار خرید آن است، اما توجه کنید شما برای خرید این محصول حتما باید با مشاوران خرید صحبت کنید. چون با کمک آن ها می توانید وسیله ای که برای خرید نیاز دارید را پیدا کنید و یا در مورد آن اطلاعات کسب کنید. اگر هم فکر می کنید که به اندازه کافی اطلاعات در اختیار دارید، باید تمرکز تان را بگذارید بر روی پیدا کردن فروشگاه معتبر، چون هر چقدر هم در مورد محصول مورد نظر اطلاعات داشته باشید، ولی از فروشگاه معتبری خرید نکنید، آن اطلاعات ارزشی ندارد.

  مشاهده بیشتر . . .
  خرید مستقیم انواع کنتاکتور اشنایدر

  و ما اینجا هستیم تا کار شما را راحت تر کنیم و به شما فروشگاه کالا برق عزلدین را معرفی کنیم . فروشگاه های زیادی وجود دارد که این محصول را ارائه می دهند، اما ما بهترین آن را برای معرفی به شما در نظر گرفتیم. حالا چرا این فروشگاه ؟ چون از نظر ارائه محصولات کار آن ها درجه یک است و کالا های آن ها هم قیمت مناسبی دارد و هم کیفیت عالی، پس چه فروشگاهی بهتر از کالا برق عزلدین.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نویسنده

  fermo

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *