سیم وکابل ساختمانی
رنگ بندی سیم های برق

خرید مستقیم سیم وکابل ساختمانی

 • سیم وکابل یکی از پیش نیازهای مهم در سیم کشی ساختمان است. در علم به موادی که می توانند الکتریسیته را هدایت کنند، رسانا می گویند. از طرفی به موادی که رسانایی ندارند یا اجازه عبور برق را نمی دهند عایق یا هادی می گویند. هادی‎ها شامل شیشه، چوب و پلاستیک هستند. سیم ها وسایلی هستند که از یک هادی برای هدایت الکتریسیته و از یک عایق برای جلوگیری از نشتی های دیگر استفاده می کنند. سیم در صنعت برق بسیار کارآمد است. در این مقاله قصد داریم با انواع سیم ها آشنا شویم، پس با ما همراه باشید.

  رنگ بندی سیم های برق
  رنگ بندی سیم های برق

  چرا باید انواع سیم وکابل ساختمانی را بشناسیم ؟

  برخی از عواملی که بر انتخاب سیم کشی برق شما تأثیر می گذارد عبارتند از رنگ، اطلاعات برچسب و کاربردها هستند. اطلاعات چاپ شده بر روی پوشش سیم برق، تمام چیزی است که شما برای انتخاب سیم مناسب برای خانه خود نیاز دارید. در اینجا اطلاعات دقیقی در مورد ویژگی های مختلف سیم برق وجود دارد که به شما در انتخاب ترکیب صحیح کمک می کند:
  • اندازه سیم
  اندازه کابل برق در مدار یک وسیله برقی بسیار مهم است زیرا ارتباط مستقیمی با ظرفیت حمل سیم دارد. سیم هایی که به درستی با مدار خود هم خوانی ندارند ممکن است به دلیل اتصال کوتاه منجر به آتش سوزی شوند. بنابراین، بهتر است با مفهوم رنگ سیم، اندازه مناسب را انتخاب کرده و در مدار نصب کنید.
  تمام کابل های برق می توانند جریان خاصی را تحمل کنند، یعنی بار روی آن ها باید با اندازه و ویژگی هایی که دارند مطابقت داشته باشد. محل استفاده از سیم برق و استفاده از آن می تواند نقش مهمی در انتخاب ما داشته باشد. کابل های برق باتوجه به انواع کاربردی که دارند در اندازه های متنوع تولید و عرضه می شوند. عددهایی که بر روی روکش کابل ها درج شده اندازه و سایز کابل ها و سیم ها و خصوصیات قسمت های متفاوت کابل را نشان می دهد.
  • برچسب گذاری کابل های برق
  معمولاً داده های مهمی در مورد سیم کشی و عایق روی عایق ذکر می شود، از جمله اندازه و اجزای کابل، نوع عایق، تعداد سیم های موجود (داخل کابل)، و هر نوع سیم کشی خاص یا ویژگی های مرتبط با کابل یا روکش بیرونی. به همین دلیل هنگام خرید سیم به نوشته های روی عایق و کدها توجه کنید. هر مدار از یک سری سیم با رنگ ها و اتصالات مختلف تشکیل شده است که هر کدام نشانه ای از فعالیت، عملکرد و قدرت آن سیم در مدار است. رنگ کابل ارتباط مستقیمی با اندازه و آمپر سیم های داخل کابل دارد.

  مشاهده بیشتر . . .
  سیم زیرگچی چیست ؟
  اندازه های سیم برق
  اندازه های سیم برق

  انواع سیم در برق کشی ساختمان

  سیم وکابل ساختمانی  مختلف با ویژگی های متعدد در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد که ما در اینجا به توضیح برخی از آن ها می پردازیم،
  • سیم مفتولی
  این نوع سیم رشته ای است که به آن سیم تک لایه نیز می گویند. این سیم از یک سری رشته های تابیده شده رسانا ایجاد شده است که به آن قابلیت شکل دهی می دهد. سیم تک لایه معمولا در تابلوهای برق استفاده می شود و ولتاژ این مدل سیم 450/750 ولت است که برای جریان های مختلف معمولا با اندازه های 1.5 تا 240 میلی متر طراحی و ساخته می شود.
  • سیم افشان
  سیم افشان یکی دیگر از پرکاربردترین سیم ها است که از تعداد زیادی سیم مسی ریز در هم تابیده شده شکل دهی شده است. سیم افشان سیمی نرم و ملایم می باشد یکی از خصوصیت فوق العاده ای که دارد خیلی راحت شکل میگیرد. با توجه به این خصوصیت، از این مدل سیم در سیم کشی ساختمان استفاده زیادی می شود. ولتاژ سیم افشان 300/500 ولت برای مقاطع مختلف است.
  • سیم نیمه افشان
  سیم نیمه افشان بین سیم افشان و مفتولی قرار دارد. این مدل سیم از چند سیم تشکیل شده است که انعطاف پذیری کمتری نسبت به سیم افشان دارند. ولتاژ سیم نیمه افشان بین 750/450 است و عملکردی مشابه سیم مفتولی دارد.
  • سیم لاکی یا صیقلی
  این نوع سیم از یک سری رشته سیم ایجاد شده که سیم لاکی یا صیقلی نامگذاری شده است. که یک لایه نازک عایق روی آن و حجم کمی از این نوع سیم ها قرار دارد. سیم لاکی در سیم پیچی موتور استفاده می شود. سیم لاکی به سیم ترانسفورماتور نیز گفته می شود که با توجه به جریان آن با قطر مقطع و ضخامت از نیم تا 6 میلی متر خریداری می شود.
  • سیم نایلونی
  اگر دو سیم نازک به هم متصل شوند، سیم نایلون به وجود خواهد آمد و به آن سیم سفید نیز می گویند. از سیم نایلونی می توان برای سیم کشی ساختمان ها و ادارات استفاده کرد.

  مشاهده بیشتر . . .
  خرید سیم برق ساختمان
  انواع سیم برق کشی ساختمان
  انواع سیم برق کشی ساختمان

  انواع سیم وکابل ساختمانی

  برای اینکه سیم ها شناخته شوند آنها را با حروف مخصوصی شناسایی می کنند، حرف N برای این نام به معنای سیم مسی نرم شده یا سیم ساخته شده بر اساس استانداردهای آلمان است. Y نشان دهنده عایق PVC در اطراف هر رشته سیم است و علامت های S و Z نیز دارای علامت سیم خاصی هستند. F روی هر سیم نشان دهنده نرمی آن است و برای این کار علامت A برای سیم کشی داخل لوله نوشته می شود.

  رایج تری سیم

  برخی از انواع سیم وکابل ساختمانی دارای کارایی بیشتری هستند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. سیم NYAF سیمی است که برای مونتاژ بدون توقف در مکان های خشک در لوله های PVC یا فولادی استفاده می شود. این سیم ها نباید زیر گچ استفاده شود و ساختمان معمولاً از رشته های سیم مسی ظریفی است که با روکش در رنگ های مختلف سبز، سیاه، آبی، سبز، بنفش و زرد روکش شده است.
  سیم NYA نیز نوعی سیم مسی با روکش پلاستیکی سبز، زرد، آبی، مشکی و قهوه ای است که باید در مناطق خشک و داخل لوله های پی وی سی و فولادی استفاده شود. سیم NYM همچنین دارای ساختاری متشکل از سیم مسی تک لایه پی وی سی با رنگ سیم پیچ سیاه یا سفید است و رنگ سیم داخلی آن مشکی و آبی است. این سیم باید در نواحی خشک یا مرطوب یا به عنوان پایه فلاش بدون لوله استفاده شود.
  سیم NYFAZ از چندین سیم مسی نازک به شکل موازی، پیچ خورده و عایق مشابه تشکیل شده است. این رشته ها سفید، سیاه و قهوه ای هستند.
  از طرف دیگر، Y-wire یک سیم در هم تنیده دو یا سه سیم است که از مواد پی وی سی، عمدتاً تک سیم، ساخته شده و به صورت سیم پیچی معمولاً تا طول 100 متر موجود است. این مدل سیم برای لوله های پی وی سی و استیل و تلفن و سایر دستگاه ها کاربرد دارد.
  کیفیت سیم و کابل
  هر یک از سیم ها، کیفیت مختلفی دارند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.
  1. قسمت خارجی سیم و کابل باید صاف باشد و هیچگونه نواقص یا برآمدگی نداشته باشد (سطح موج دار سیم و کابل های سفت مشکلی ندارند).
  2. قطر زیاد عایق یا روکش سیم و کابل دلیلی بر کیفیت محصول نمی باشد. این محصول ممکن است زیبا به نظر برسد، اما نمی توان از آن برای هدف خود استفاده کرد و در صورت استفاده ممکن است باعث آتش سوزی یا مشکلات دیگری شود.
  3. وقتی سیم را از مقطع (با سیم یا تیزکن) برش می دهیم، هادی (مس) باید در وسط عایق قرار گیرد که مرکز هادی نامیده می شود.
  4. وقتی کابل را از مقطع برش می دهیم، غلاف باید سیم های اطراف سیم ها را بپوشاند تا ضخامت روکش
  5. که مرکز سیم ها نامیده می شود برابر شود.
  6. هنگامی که از نارسانا (مس) جدا می شود، عایق سیم باید به راحتی و با انعطاف از مس جدا شود.
  7. در کابل ها باید دقت شود که کابل ها به راحتی از یکدیگر و از غلاف جدا شوند.
  8. هر قسمت از سیم مس مصرف می شود (مقدار کم مس باعث می شود مقاومت هادی از حد استاندارد آن مقطع بیشتر شود و استفاده زیاد باعث هدر رفتن فلز گرانبهای مس می شود و در نتیجه قیمت تمام شده سیم یا کابل افزایش می یابد).
  در مورد سیم ها و کابل های مسی (که در این مقاله به آن پرداخته شده است)، هادی مسی باید دارای شرایط زیر باشد:
  • کیفیت نارسانای سیم و کابل
  • ساخته شده از مس خالص نرم شده (بازپخت شده).
  • سطحی کاملا روشن و درخشان داشته باشید.
  • اکسید نشده (رشته های مس سیاه نیستند).
  • انعطاف پذیر باشید (نوارهای رسانا با خم شدن و راست شدن سیم پاره نمی شوند).

  مشاهده بیشتر . . .
  خرید انواع کابل برق
  کلافهای سیم کشی ساختمان
  کلافهای سیم کشی ساختمان

  نتیجه گیری

  در سیم کشی داخلی ساختمان باید از سیم های مسی استفاده شود. متأسفانه برخی از پیمانکاران و سازندگان از انواع سیم کشی های آلومینیومی یا کامپوزیت CCA برای کاهش هزینه سیم کشی استفاده می کنند. استفاده از سیم رسانا مسی در سیم کشی داخلی ساختمان توصیه می شود.
  در میان انواع سیم کشی ساختمان، سیم های مسی باید اولویت اصلی ما باشد. سیم های مسی رسانایی و استحکام بیشتری نسبت به سیم های آلومینیومی دارند. با توجه به افزایش قیمت فلز مس در سال های اخیر، قیمت این مفتول نیز افزایش چشمگیری داشته است. به همین دلیل مصرف کننده را به استفاده بیشتر از سیم آلومینیومی هدایت می کند. قیمت سیم های آلومینیومی یا آبکاری مس CCA بسیار کمتر از سیم مسی است. ایمنی بسیار مهم است و اگر نصب سیم و کابل شما به درستی انجام نشود، ممکن است منجر به حوادث شود. قبل از شروع هر پروژه برقی که دارای سیم کشی و کابل کشی است، باید از بازرس ساختمان محلی خود اجازه بگیرید. پس از اتمام کار، نصب را از نظر مطابقت با قوانین و مقررات محلی بررسی کنید.
  وجود و استفاده از برق نقش مهمی در زندگی همه مردم دارد و کابل های برق به آسان ترین شکل این نعمت بزرگ را در اختیار ما قرار می دهد. سیم وکابل ساختمانی ه محل استفاده در اندازه ها و ابعاد مختلفی تولید و ساخته می شوند که آشنایی با این ابعاد می تواند در استفاده از کابل و به حداقل رساندن مصرف برق کمک کند.

  مشاهده بیشتر . . .
  خرید سیم کیسه ای

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نویسنده

  niazi

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *