سیم وکابل ساختمانی

خرید انواع کابل برق

 • در دنیای امروز، برق نقشی حیاتی در زندگی انسان ایفا می کند و به مثابه شریانی حیاتی، انرژی را به سرتاسر دنیای مدرن می رساند. از نیروگاه ها تا خانه ها و صنایع، کابل برق وظیفه انتقال این انرژی حیاتی را بر عهده دارد.کابل های برق در انواع مختلفی با کاربردهای خاص تولید می شوند. از کابل های ضخیم و پرقدرت برای انتقال برق در مسافت های طولانی و تأمین انرژی شهرها و روستاها استفاده می شود، تا کابل های ظریف تر برای مصارف خانگی و تأمین برق لوازم برقی. انتخاب نوع کابل مناسب برای هر کاربرد، از اهمیت بالایی برخوردار است.

  در این مقاله، به بررسی بیشتر انواع کابل برق، کاربردها و ویژگی های آنها خواهیم پرداخت.

  خرید انواع کابل برق
  خرید انواع کابل برق

  ملاک های دسته بندی کابل برق

  کابل های برق بر اساس ملاک زیر دسته بندی می شوند:

  • سطح ولتاژ: کابل ها بر اساس ولتاژ کاری به دسته های فشارضعیف، فشار متوسط و فشارقوی تقسیم می شوند.
  • نوع هادی و ساختار: هادی کابل از جنس مس، آلومینیوم یا ترکیبی از این دو است. ساختار کابل نیز شامل هادی، عایق، روکش و غلاف محافظ است.
  • نوع عایق و روکش: عایق کابل از موادی مانند PVC، پلی اتیلن، لاستیک و… ساخته می شود و روکش آن نیز برای محافظت از عایق در برابر عوامل محیطی است.
  • نوع حفاظت الکتریکی: کابل ها بر اساس نوع حفاظت الکتریکی به دسته های بدون زره، زره دار و زره دار سنگین تقسیم می شوند.
  • نوع حفاظت مکانیکی: حفاظت مکانیکی کابل ها شامل مواردی مانند ضد آب، ضد روغن، ضد مواد شیمیایی و… است.
  • تعداد رشته ها: کابل ها می توانند تک رشته ای، چندرشته ای و افشان باشند.
  • نوع کاربرد: کابل ها بر اساس کاربرد به دسته های مختلفی مانند کابل ساختمانی، کابل فشارقوی، کابل فشار متوسط، کابل فشارضعیف، کابل ابزاردقیق، کابل برق ضد آتش و… تقسیم می شوند.
  • نوع استاندارد: کابل ها باید مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی تولید شوند.
  • دسته بندی کابل برق
   دسته بندی کابل برق

  انواع کابل بر اساس نوع ولتاژ

  کابل های برق در انواع مختلفی با کاربردها و ویژگی های خاص تولید می شوند تا نیازهای مختلف سیستم های الکتریکی را برآورده کنند. در ادامه به بررسی برخی از رایج ترین انواع کابل برق می پردازیم:

  1. کابل فشار قوی

  برای انتقال برق در مسافت های طولانی و ولتاژهای بالا (مانند 132 کیلوولت و بالاتر) استفاده می شود.دارای عایقی ضخیم و چند لایه برای تحمل ولتاژ بالا، هادی از جنس مس یا آلومینیوم با سطح مقطع بالا، روکش محافظ برای جلوگیری از آسیب به کابل در برابر عوامل محیطی در.خطوط انتقال برق فشار قوی، نیروگاه ها، پست های برق استفاده می شود.

  2. کابل فشار متوسط

  برای انتقال برق در مسافت های متوسط و ولتاژهای متوسط (مانند 11 تا 33 کیلوولت) استفاده می شود شبیه به کابل فشار قوی، اما با عایقی نازک تر و سطح مقطع هادی کوچکتر.شبکه های توزیع برق شهری، پست های برق فرعی، ترانسفورماتورهای برق.

  انواع کابل بر اساس نوع ولتاژ
  انواع کابل بر اساس نوع ولتاژ

  3. کابل فشار ضعیف

  برای انتقال برق در مسافت های کوتاه و ولتاژهای پایین (مانند 400 تا 1000 ولت) استفاده می شود.رایج ترین نوع کابل برق، با تنوع بالا در طرح و جنس عایق و هادی.سیم کشی ساختمان ها، لوازم برقی خانگی و صنعتی، تابلوهای برق.

  4. کابل ساختمانی

  به طور خاص برای سیم کشی داخل ساختمان ها طراحی شده است. انعطاف پذیری بالا، مقاومت در برابر حرارت و رطوبت، عایق PVC یا پلی اتیلن. سیم کشی برق، تلفن، آنتن و… در داخل ساختمان ها.

  5. کابل ابزار دقیق

  برای انتقال سیگنال های کنترلی و ابزاردقیق در سیستم های صنعتی و اتوماسیون استفاده می شود. هادی های رشته ای با روکش محافظ برای جلوگیری از نویز و تداخل الکترومغناطیسی. تابلوهای فرمان، سنسورها، اکچوآتورها است.

  6. کابل برق ضد آتش

  در مکان هایی که خطر آتش سوزی بالا است، مانند بیمارستان ها، تونل ها و کارخانه ها استفاده می شود. عایق و روکش مقاوم در برابر آتش، حفظ عملکرد حتی در دمای بالا. سیستم های اطفای حریق، آسانسورها، سیستم های تهویه مطبوع.

  کابل برق با عایق پلی اتیلن
  کابل برق با عایق پلی اتیلن

  7. کابل برق با عایق پلی اتیلن

  در مکان هایی که به انعطاف پذیری بالا و مقاومت در برابر رطوبت نیاز است، مانند چاه های آب و تأسیسات زیرزمینی استفاده می شود. عایق پلی اتیلن باخاصیت انعطاف پذیری بالا، مقاومت در برابر خوردگی و مواد شیمیایی. شبکه های برق زیرزمینی، سیستم های آبیاری، تأسیسات دریایی.

  8. کابل برق با عایق PVC:

  رایج ترین نوع عایق در کابل های برق، با قیمت مناسب و تنوع بالاست عایق PVC با مقاومت در برابر حرارت و رطوبت، انعطاف پذیری نسبی را دارد. در سیم کشی ساختمان ها، لوازم برقی، تابلوهای برق استفاده می شود.

  انتخاب کابل مناسب

  انتخاب نوع کابل مناسب برای هر کاربرد، از اهمیت بالایی برخوردار است. عواملی مانند ولتاژ، جریان، طول کابل، شرایط محیطی و نوع عایق باید در نظر گرفته شوند تا از عملکرد ایمن و کارآمد سیستم الکتریکی اطمینان حاصل شود.  آن را از جای مطمئن خریداری کنید. سایت کالای برق عزالدین انواع کابل برق را با بهترین کیفیت عرضه می کند.

  انواع کابل برق بر اساس ساختار داخلی
  انواع کابل برق بر اساس ساختار داخلی

  انواع کابل برق بر اساس ساختار داخلی

  کابل های برق را می توان بر اساس ساختار داخلی آنها به دودسته کلی تقسیم کرد:

   کابل های بدون شیلد

  این نوع کابل فاقد هرگونه لایه محافظ در برابر نویز و تداخل الکترومغناطیسی (EMI) است. به همین دلیل، برای استفاده در محیط هایی که نویز الکتریکی کم است، مانند مصارف خانگی و تجاری، مناسب هستند. کابل های بدون شیلد به طورکلی ارزان تر و سبک تر از کابل های شیلددار هستند.از رایج ترین نمونه های این نوع کابل می توان به کابل های برق NM، کابل های THHN و کابل های UF اشاره کرد.

  خرید سیم و کابل ساختمانی
  خرید سیم و کابل ساختمانی

   کابل های شیلددار

  کابل های شیلددار دارای یک لایه محافظ، مانند فویل فلزی یا بافت مسی، است که از هادی های داخلی در برابر نویز و EMI محافظت می کند. این نوع کابل برای استفاده در محیط هایی که نویز الکتریکی بالا است، مانند تأسیسات صنعتی و کاربردهای مخابراتی، مناسب هستند. ین کابل ها به دلیل داشتن لایه محافظ، گران تر و سنگین تر از کابل های بدون شیلد هستند. از رایج ترین نمونه های کابل های شیلددار می توان به کابل های کواکسیال، کابل های Twisted Pair و کابل های فیبر نوری اشاره کرد.

  1. کابل پروتودور

  انتقال و توزیع برق در کارخانه ها و شبکه های مختلف تا ولتاژ 1 کیلووات را برعهده دارد.وساختارآن از  هادی مسی یا آلومینیومی، عایق PVC یا پلی اتیلن، غلاف PVCاست. قیمت مناسب، انعطاف پذیری بالا، نصب آن آسان است. معایبی که دارد این است که تحمل جریان محدود، برای مصارف با ولتاژ بالا مناسب نیست

  2. کابل دریایی

  انتقال برق از طریق بستر رودخانه ها و دریاها تا ولتاژ 10 کیلووات (نوعی از کابل پروتودور)است.ساختارآن از  هادی مسی، عایق چندلایه از جنس PVC و پلی اتیلن، روکش های محافظ برای جلوگیری از خوردگی و نفوذ آب است مزایای آن  مقاومت بالا در برابر رطوبت و خوردگی، مناسب برای استفاده در محیط های دریایی است.

  3. کابل با عایق کاغذی

  کاربرد آن در شبکه های توزیع برق، ساختمان سازی است و ساختار آن از  هادی مسی، عایق کاغذ آغشته به روغن، روکش سربی یا PVC است مزایای آن مقاومت بالا در برابر حرارت، عایق الکتریکی قوی می باشد معایب آن  حجیم و سنگین، انعطاف پذیری پایین، آسیب پذیری در برابر رطوبت است

  5. کابل با غلاف سربی

  کاربرد آن پمپ بنزین ها، تصفیه خانه ها، مناطق ذخیره سازی نفت است جنس آن از هادی مسی، عایق کاغذی یا PVC، غلاف سربی است مقاومت بالا در برابر خوردگی، محافظت از کابل در برابر اشعه ایکس است.

  6. کابل با عایق آلومینیوم

  کاربرد آن انتقال برق از طریق زمین و جنس آن از هادی مسی، عایق کاغذی یا PVC، روکش آلومینیومی مقاومت بالا در برابر خوردگی، وزن کم، قیمت مناسب از مزایای آن محسوب می شود.

  انواع کابل برق بر اساس مکان استفاده
  انواع کابل برق بر اساس مکان استفاده

  انواع کابل برق بر اساس مکان استفاده

  کابل های برق، رگ های حیاتی دنیای مدرن هستند که وظیفه انتقال برق را بر عهده دارند. تنوع این کابل ها بسیار زیاد است و برای انتخاب نوع مناسب، باید به فاکتورهای مختلفی مانند ولتاژ، نوع هادی، عایق، روکش توجه کرد.

  • کابل های هوایی: برای آویزان شدن از تیرهای برق (مناسب برای خطوط انتقال برق)
  • کابل های زمینی: برای انتقال برق در زیر زمین (مناسب برای شبکه های توزیع برق)
  • کابل های ساختمانی: برای سیم کشی داخل ساختمان ها (مناسب برای مصارف خانگی و اداری)

  انواع کابل برق بر اساس رشته ها

  یکی از راه های دسته بندی کابل ها، بر اساس تعداد رشته های هادی آنها است. در این روش، کابل ها به دسته های زیر تقسیم می شوند:

  1. کابل های تک رشته ای تا پنج رشته ای

  این کابل ها که معمولاً برای ولتاژهای پایین (LV) استفاده می شوند، وظایف مختلفی مانند سیم کشی ساختمان، روشنایی و انتقال برق در تابلوهای برق را بر عهده دارند.

  2. کابل های تک رشته ای تا سه رشته ای

  این کابل ها برای ولتاژهای متوسط (MV) استفاده می شوند و وظیفه انتقال برق در شبکه های توزیع برق را بر عهده دارند.

  کابل های تک رشته ای تا سه رشته ای
  کابل های تک رشته ای تا سه رشته ای

  3. کابل های تک رشته ای تا سه رشته ای

  این کابل ها برای ولتاژهای بالا (HV) استفاده می شوند و وظیفه انتقال برق در خطوط انتقال برق را بر عهده دارند.

  4. کابل های کنترل و ابزار دقیق

  این کابل ها با تعداد رشته های متنوع (معمولاً 3 تا 61 رشته) برای انتقال سیگنال های کنترلی و ابزار دقیق در صنایع مختلف استفاده می شوند.

  نتیجه گیری

  درنتیجه، کابل های برق، رگ های حیاتی دنیای مدرن هستند که برای انتخاب نوع مناسب، باید به فاکتورهای مختلفی مانند ولتاژ، نوع هادی، عایق، روکش، تعداد رشته ها و… توجه کرد. بر اساس مکان استفاده به کابل های هوایی، زمینی و ساختمانی، بر اساس کاربرد به کابل های مسلح و غیرمسلح و بر اساس تعداد رشته ها به دسته های مختلف تقسیم می شوند. انتخاب نوع کابل با توجه به کاربرد، شرایط محیطی، ولتاژ، جریان و طول کابل و مشورت با متخصص برق از اهمیت بالایی برخوردار است. تنوع کابل ها شامل فشارقوی، فشار متوسط، فشارضعیف، کنترل، ابزاردقیق می شود. ا انتخاب درست کابل برق، می توانید از عملکرد ایمن، کارآمد و طولانی مدت سیستم الکتریکی خود اطمینان حاصل کنید.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  مشاهده بیشتر . . .
  سیم زیرگچی چیست ؟

  نویسنده

  fermo

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *