رله
طرز کار رله

خرید رله حرارتی

 • خرید رله حرارتی برای حفاظت از موتورهای الکتریکی در برابر بار اضافی در تابلو برق صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است. این قطعات در انواع مختلفی موجود هستند که با توجه به برق استفاده، ولتاژ آن و … باید نوع مناسب استفاده شود. رله حرارتی از قطعات مهمی محسوب می‌شود که باید به آن توجه ویژه داشته باشید. در این مطلب از سایت کالای برق عزالدین به بررسی نحوه خرید رله حرارتی می‌پردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

  خرید رله حرارتی
  خرید رله حرارتی

  آشنایی با رله حرارتی

  با توجه به اینکه موتورهای الکتریکی از مهم‌ترین تجهیزات هستند، باید از آن‌ها به خوبی مراقبت شود. راهکارهای ویژه‌ای وجود دارند که توسط آن‌ها می‌توانید باعث افزایش عمر این موتورها شوید. یکی از بهترین راهکارها بهرهمندی از رله حرارتی است. رله حرارتی به محافظی می‌گویند که در برابر حرارت جریان جهت قطع مدار از آن استفاده می‌شود. زمانی که از بی‌متال جهت حفاظت از اضافه بار در موتور استفاده شود، جهت ایجاد استارت الکترومغناطیسی این رله با کنتاکتور ac کار کرده و سپس در مدار کنترل و محافظت از موتور سه فاز ناهمزمان استفاده خواهد شد. در صورتی که برای مدت طولانی بار بیش از حد به موتور وارد شود، همچنین تحت ولتاژ یا فاقد فاز باشد، جریان موتور از مقدار نامی عبور می‌کند. در این زمان رله حرارتی مدار کنترل موتور را قطع کرده و از موتور محافظت خواهد کرد.

  نحوه کارکرد رله حرارتی

  نحوه کار رله حرارتی را می‌توان به این صورت بیان کرد که وقتی جریان از بی‌متال یا همان رله حرارتی عبور کند، دو فلز استفاده می‌شود که در ساختمان داخلی آن گرم خواهند شد و به این صورت طول آن‌ها به تدریج افزایش پیدا می‌کند. ضریب انبساط طولی یکی از فلزهای ذکر شده نسبت به فلز دیگر بیشتر می‌شود؛ به همین خاطر دو فلز در کنار یکدیگر به سمت یک فلز خم و متمایل می‌شوند که آن فلز از ضریب طول کمتری برخوردار است. در نتیجه می‌توان ذکر کرد که جهت عبور جریان کنتاکت‌ها مسیری قرار دارد که باعث شده و در نهایت مدار نیز قطع خواهد شد.

  مشاهده بیشتر . . .
  تفاوت رله و کنتاکتور

  طرز کار رله

  یکی از اجزای رله حرارتی تیغه است که در رله سه عدد تیغه به کار رفته است. اطراف تیغه‌ها جهت حمل جریان از سیم‌های استفاده می‌شود که این سیم‌ها به صورت چندین حلقه پیچیده قرار دارند. وقتی جریان اضافه بار عبور کند، هادی مورد استفاده گرم شده و در نتیجه حرارت تولید شده به رله منتقل می‌شود. این فرایند باعث خم شدن تیغه خواهد شد. در اثر حرکت رله به اهرم فشار وارد می‌شود و زمانی که اهرم جابجا شود، میکروسوئیچ موجود در ساختمان رله باعث کنتاکت باز و بسته خواهد شد که این کنتاکت‌ها تغییر می‌کنند و به این صورت مدار فرمان قطع می‌شود.

  برای افزایش عملکرد بی‌متال و همچنین جلوگیری از جرقه و سوختگی می‌توان در قسمت پایین و بالای تیغه دو فلزی از آهنربا استفاده کرد. در داخل آهنرباها نیروی مغناطیسی وجود دارد که باعث می‌شود تا اتصال با سرعت بالاتری بسته شود. این رله‌های حرارتی از قابلیت تنظیم پذیری نیز برخوردار هستند. به همین خاطر می‌توان هر یک از آن‌ها را در مدلی تنظیم کرده که بتواند جریان‌هایی در بازه‌های ۱.۰۵ تا ۱۰ برابر جریان نامی موتورها را قطع نمایند.

  طرز کار رله
  طرز کار رله

  انواع رله حرارتی

  رله حرارتی در انواع مختلفی در بازار موجود هستند که هر یک از آن‌ها دارای ویژگی و کارکردهای مختلفی است. برخی از رله‌ها به دو صورت خودکار و دستی هستند. اگر بخواهید از نوع دستی ان استفاده نمایید، لازم است که تمامی کارها به صورت دستی انجام شوند. زمانی هم که بخواهید رله را به حالت اولیه خود برگردانید، باید از دکمه ریست استفاده نمایید. در صورتی که از رله نوع خودکار استفاده کنید، بدون هیچ کاری و پس از گذشت چند دقیقه مشاهده خواهید کرد که به صورت کاملاً اتوماتیک به شرایط اولیه برمی‌گردد و نیازی نیست که شما دکمه ریست را بزنید.

  مشاهده بیشتر . . .
  رله حفاظت موتور

  بخش‌های تشکیل دهنده رله حرارتی

  هر قطعه‌ای از بخش‌های خاصی تشکیل شده است که رله حرارتی نیز از این قاعده مستثنا نیست. تیغه‌های اتصال به کنتاکتور، پیچ تنظیم، دکمه برگشت وضعیت، ترمینال‌های باز و بسته، مدار فرمان، ترمینال مشترک، مدار فرمان، تعدادی ترمینال اتصال به کابل موتور تشکیل دهنده ساختمان رله هستند. هر یک از این قطعات ذکر شده وظایف خاص خود را دارد. در صورتی که یکی از این قطعات دچار مشکل شود، عملکرد کلی رله با اختلال روبرو خواهد شد.

  کاربردهای رله حرارتی

  رله حرارتی در صنایع مختلفی کاربرد دارد. البته در نظر داشته باشید که این رله در انواع مختلفی موجود بوده که باید با توجه به کاربرد مد نظر نوع مناسب آن را انتخاب کنید. برخی از کاربردهای این رله به شرح زیر هستند:

  سیستم‌های تابلو برق: در سیستم‌های تابلو برق رله حرارتی برای محافظت از تجهیزات برقی کاربرد دارد. اگر جریان برق در سیستم از حد مجاز بالاتر برود و یا دما در سطح خطرناکی قرار بگیرد، رله به صورت خودکار جریان را قطع خواهد کرد و خطرات احتمالی را کم می‌کند.

  صنایع خودروسازی: رله حرارتی در صنایع خودروسازی در خودروها جهت حفاظت از قطعات برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قطعه در صورت بروز خطایی مثل افزایش دما در سیستم خنک کننده و اتصال کوتاه در سیستم باتری یا نشت جریان در مدار برقی باعث قطع جریان شده و مانع آسیب رسیدن به قطعات خودرو می‌شود.

  صنعت خانگی: در تجهیزات برقی مثل یخچال‌ها، ماشین‌های لباسشویی و دستگاه‌های گرمایشی نیز از رله حرارتی استفاده می‌شود. این تجهیزات ذکر شده جهت حفاظت و همچنین جلوگیری از خطرات برق نیاز به رله دارند.

  مشاهده بیشتر . . .
  رله ضربه ای
  کاربردهای رله حرارتی
  کاربردهای رله حرارتی
  خرید رله حرارتی از کالای برق ازالدین

  برای خرید رله حرارتی می‌توانید از طریق همین سایت اقدام کنید. تمامی رله‌های حرارتی که در این مجموعه وجود دارد که با توجه به کاربرد مد نظر خود می‌توانید نوع مناسب را انتخاب کنید. همچنین در نظر داشته باشید که رله‌های قابل عرضه توسط این مجموعه از گارانتی و ضمانت اصل کالا برخوردار هستند که با اطمینان خاطر می‌توانید جهت تهیه آن اقدام کنید. کارشناسان فروش این مجموعه نیز همواره در خدمت شما بوده و شما را در انتخاب بهتر یاری می‌کنند.

  سخن پایانی

  در این مطلب به بررسی رله حرارتی پرداختیم. برای حفاظت از موتور الکتریکی در تابلوهای برق صنعتی، لوازم خانگی مثل یخچال، لباسشویی و … از این رله‌ها استفاده می‌شود. این رله‌ها مانع آسیب دیدن موتور شده و از آن محافظت می‌کند. برای خرید رله حرارتی می‌توانید از فروشگاه کالای عزالدین اقدام کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نویسنده

  noori

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *