دسته‌بندی نشده

نقشه نصب کنتاکتور سه فاز

 • کنتاکتور یکی از مهمترین و پرکاربردترین تجهیزاتی است که در برق صنعتی و سیستم های قدرت کاربرد دارد. کنتاکتور یک دستگاهی است که از آن برای کلید زنی برق استفاده میشود در واقع می توان به وسیله آن می توان مدار الکتریکی را خاموش و روشن کرد. کنتاکتور در دستگاه های پر قدرت با ظرفیت و تحمل جریان بالا استفاده می شود. رله نوعی کنتاکتور با قدرت پایین تر است که در جریان های الکتریکی کمتر از آن استفاده می شود. برای راه اندازی و نصب آن باید از نقشه نصب کنتاکتور سه فاز  کمک گرفت.

  نقشه نصب کنتاکتور سه فاز
  نقشه نصب کنتاکتور سه فاز

  این نوع کنتاکتور یکی از اجزای لازم است که در تابلوهای برق کاربرد دارد. کنتاکتور نوعی کلید الکترومغناطیسی است که از طریق ولتاژ Ac یا Dc که تحریک می شود و می توان برق را در مدارهای قدرت از راه دور به وسیله کلید یا کنترل مدار سه فاز یا تک فاز قطع یا وصل کرد.

  این وسیله با تحریک کردن سیم پیچ مغناطیسی یا بویین وصل می شود و با قطع شدن سیم یا همان ولتاژ بویین قطع می گردد. به وسیله این ویژگی می توان مدار را در دستگاه ها، از راه دور در هر نقطه ای که باشیم قطع یا وصل کرد؛ زیرا به آسانی قابلیت کنترل مدار برق را دارد.

  ساختار نقشه کنتاکتور سه فاز و نصب آن

  کنتاکتور سه فاز چندین کنتاکت دارد. یک نوع کنتاکت باز (No) و نوع دیگر آن کنتاکت بسته (Nc) است که به وسیله این کنتاکت ها می توان سریع باز یا بسته کرد که در موتورهای الکتریکی که تحمل بار بیشتری دارند کاربرد دارد. کنتاکتورها تحمل کار از جریان های کم تا هزاران آمپر و ولتاژهای ۲۵ ولت تا هزاران ولت را دارند.

  مشاهده بیشتر . . .
  بهترین فیوز برای خانه
  ساختار نقشه کنتاکتور سه فاز و نصب آن
  ساختار نقشه کنتاکتور سه فاز و نصب آن

  علاوه بر ولتاژ آنها دارای ابعاد و در توانایی قدرت متفاوتی هستند و از دیگر مدل های آن به صورت دستی تا سایزهای بزرگتر ساخته می شوند و علت این که در ابعاد مختلف تولید می کنند این است که در بارهایی با جریان های مختلف استفاده میشوند مثلا زمانیکه بار سنگین است کنتاکتور باید ظرفیت و قدرت بالایی داشته باشد تا بتواند جریان های بالای ۵۰۰۰ آمپر و توان های بالاتر از ۱۰۰ کیلو وات را تحمل کند.

  زمانی که موتورهای جریان بالا قطع می شوند یک قوس الکتریکی اتفاق می افتد که برای کاهش این نوع آرک می توان از کنتاکتور استفاده کرد. ولتاژهای بویین کنتاکتورها می توانند در ولتاژهای متنوعی ۲۴،۴۸،۱۱۰،۲۲۰، ۳۸۰  و ولت Ac و DC باشند. این بویین کنتاکتورها را می توان تعویض کرد مثلا در زمانی که خراب می شوند یا اگر بخواهیم ولتاژ آنها را بالا ببریم تعویض کنیم و از ولتاژ دلخواه خود استفاده کنیم.

  روش نصب کنتاکتور سه فاز با نقشه
  روش نصب کنتاکتور سه فاز با نقشه

  روش نصب کنتاکتور سه فاز با نقشه

  مدار فرمان در کنتاکتورهای تک فاز و سه فاز به یک شکل است. برای نصب کنتاکتور سه فاز باید اول سیم های خروجی و ورودی را وصل کرد. در واقع برای انجام این کار باید سه سیم برق های ورودی را به پیچ های ۱،۳، ۵ وصل کرده و سه رشته سیم خروجی را به پیچ های ۲،۴، ۶ وصل کنیم. کنتاکتورها علاوه بر اینکه در برق صنعتی کاربرد دارند در برق ساختمان هم استفاده می شوند می توان برق کل ساختمان را به یک کنتاکتور وصل کرد و با نصب محافظ می توان زمانی که برق قطع و وصل می شود در برابر نوسانات با استفاده از محافظ از آنها جلوگیری کرد.

  مشاهده بیشتر . . .
  انواع کمکی کنتاکتور

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نویسنده

  fermo

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *