بی متال
انواع بی متال

انواع بی متال

 • انواع بی متال با توجه به نوع جریان و همچنین شکل ظاهری در بازار موجود است، از این رو تنوع در این تجهیز الکتریکی بسیار می باشد. گاهی اوقات در یک خط اتوماسیون بنا به دلایلی، جریان بالا می رود که این امر موجب افزایش ناگهانی دما و آسیب به مدار می گردد، برای حل چنین مشکلی، به کارگیری از ابزاری ساده به نام بی متال توصیه می شود. با استفاده از این قطعه به راحتی می توان دما را در رله های حرارتی و ترموستات ها اندازه گیری نمود. عملکرد بی متال، با توجه به اختلاف ضریب انبساطی طولی بین دو فلز می باشد. مهمترین هدفی که با ساخت تجهیزات الکتریکی می توان دنبال کرد، محافظت از انواع تجهیزات برق صنعتی در برابر افت فشار ولتاژ و اضافه بار می باشد. انواع بی متال نیز از آن دسته تجهیزات الکتریکی به حساب می آید که موجب محافظت موتور و یا سایر تجهیزات در برابر اضافه جریان می شود. بی متال معمولا در کنار کنتاکتور به مورد استفاده قرار می گیرد. اگر می خواهید که به اطلاعات بیشتری در این زمینه دست پیدا کنید و یا قصد خرید انواع بی متال را دارید پیشنهاد می کنیم تا پایان این پست، با سایت کالای برق عزالدین باشید.

  انواع بی متال
  انواع بی متال

  آشنایی با کاربرد بی متال در صنعت برق

  بهتر است که قدری درباره این تجهیز الکتریکی صحبت نماییم تا بیشتر با چیستی و قابلیت های آن آشنا شویم. در تعریفی ساده، وقتی که دو فلز نا همجنس به خصوص آن دسته از فلز هایی که ضریب انبساطی متفاوتی دارند با همدیگر ترکیب می شوند قطعه ای به نام بی متال ایجاد می گردد. بی متال در واقع نوعی رله حرارتی است که در سیستم های توزیع به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

  اما کار بی متال چیست؟ و دارای چه عملکردی می باشد؟. همان طور که اشاره نمودیم در صنعت برق، موتورهای الکتریکی و خطوط اتوماسیون در معرض افزایش بار قرار دارند که حرارت ناشی از این اضافه بار می تواند به ساختار و عملکرد آن ها آسیب شدیدی وارد نماید از این رو به ابزار و تجهیزاتی نیاز است تا در برابر جریان بیش از حد بار، افت ولتاژ و … حفاظت شوند. بی متال نیز از آن دسته تجهیزات در صنعت برق است که با عملکرد و کارکرد خود به راحتی می تواند از وسایل برقی محافظت نماید. با کمک بی متال می توان مشکل حرارتی ناشی از اضافه بار را حل کرد. عملکرد بی متال بدین صورت است که وقتی جریان دستگاهی بالا می رود، این قطعه اضافه بار و گرما را احساس می کند و موجب قطع توان عبوری موتور می گردد تا از اتلاف انرژی و همچنین تولید گرمای بیش از حد به نوعی جلوگیری به عمل آید. به علاوه این تجهیز قادر است که از موتور در برابر خطای فاز و عدم تعادل فاز محافظت کند.

  مشاهده بیشتر . . .
  آشنایی با نحوه عمکرد و وظیفه بی متال در تابلو برق
  انواع بی متال
  انواع بی متال

  بررسی عملکرد انواع بی متال

  با کاربرد استفاده از انواع بی متال در صنعت آشنا شدیم، حال می خواهیم ببینیم که این قطعه عملکرد خود را در محافظت از موتورهای الکتریکی به چه صورت انجام می دهد. این کلید با توجه به خواص الکترونیکی که دارد موجب محافظت می گردد. نوار بی متالی که در داخل رله قرار گرفته نسبت به گرما حساس می باشد و زمانی که جریان با کمک پل های بی متال به سمت یک مصرف کننده (مانند موتور الکتریکی) می رود، این نوار با توجه به حساسیتی که دارد به تدریج گرم می شود. حال اگر جریان و بار اضافی بیشتر از میزان تنظیم شده برای موتور الکتریکی باشد، نوار به سمت خم شدن می رود. در این بین سیم پیچ (بویین) کنتاکتور بر اثر کنتاکت ثریپ فعال شده، قطع می گردد. با این عمل نیز انرژی موتور الکتریکی و یا هر مصرف کننده دیگری قطع می شود. هر چه میزان بار اضافی و یا جریان بالاتر باشد، زمان تریپ شده نیز بیشتر خواهد شد. در واقع بی متال عملکرد خود را با توجه به تفاوت ضریب انبساطی که بین دو فلز وجود دارد انجام می دهد.

  آشنایی با طرز کار انواع بی متال

  زمانی که دو فلز بر اثر عبور جریان از بی متال، گرم می شوند طولشان به دلیل منبسط شدن افزایش پیدا می کند. همان طور که اشاره نمودیم بین دو فلز از نظر ضریب انبساطی تفاوت وجود دارد، وقتی که گرم می شوند، یکی از فلز ها نسبت به دیگری بیشتر منبسط می گردد و با افزایش گرما، تیغه ها به سمت فلزی که ضریب کمتری دارد خم می شوند. این امر موجب فشار آوردن بی متال به یک اهرم می گردد. بی متال با شروع به کار نمودن اهرم و نیز جا به جایی میکروسوییچ، وضعیت خود را تغییر و از این طریق مدار فرمان قطع می شود. اما گاهی اوقات بی متال عملکردی آهسته دارد و یا این که به دلیل جرقه زدن، موجب سوختگی در محل های اتصال می شود که برای رفع این مشکل از دو آهنربا که در بالا و پایین تیغه ها قرار می گیرد، استفاده می شود. بی متال از قابلیت تنظیم برخوردار است بدین صورت که با کمک پیچی که بر روی آن قرار دارد می توان شدت جریان های موتور الکتریکی را تنظیم نمود.

  مشاهده بیشتر . . .
  راهنمای کامل خرید انواع بی متال چهار پل ( از مبتدی تا حرفه ای)

  معرفی انواع بی متال بر اساس عملکرد

  بی متال هایی که بازار عرضه می شوند با توجه به نوع عملکرد و همچنین نوع برگشت به حالت اولیه به دسته های زیر تقسیم می شوند:

  بی متال های اتوماتیک

  عملکرد بی متال اتوماتیک به صورت خودکار است، بدین صورت که کنتاکت های موجود در آن پس از گذشت یک مدت زمان مشخص و در یک دمایی تعیین شده به طور خودکار به حالت اولیه برمی گردند. بیشترین کارایی این نوع از بی متال ها در سیستم هایی است که معمولا کنترل مدار فرمان آن ها به صورت دستی است.

  بی متال های دستی

  بی متا های دستی همان طور که از نام آن ها بر می آید دارای عملکرد و کنترلی دستی هستند. وقتی که بی متال مدار را قطع می کند، فلز بی متال سرد شده و به حالت قبل بر می گردد اما بر خلاف نوع اتوماتیک، کنتاکت های موجود پس از قطع به حالت اولیه برنمی گردند و در همان حال باقی می مانند که در چنین حالتی، دکمه ریستی که بر روی بی متال تعبیه شده را بایستی لمس نمود تا مجددا کنتاکت ها وارد مدار شوند.

  بی متال های دو منظوره (دستی و اتوماتیک)

  از دیگر انواع بی متال می توان اشاره ای به بی متال دو منظوره نمود. این نوع از بی متال ها دارای کلیدی هستند که هم قابلیت قطع مدار به صورت دستی و هم به صورت اتوماتیک را دارند.

  نحوه کار بی متال
  نحوه کار بی متال

  اجزای تشکیل دهنده انواع بی متال

  در داخل بی متال سه تیغه وجود دارد که به صورت سری و دو به دو به همدیگر متصل شده اند. بر روی این نوع از رله  های حرارتی، سه فاز به صورت ورودی و خروجی وجود دارد که در مسیر موتورهای الکتریکی و یا سایر مصرف کننده های سه فاز قرار می گیرند. انواع بی متال معمولا به دو صورت حرارتی و یا الکترونیکی به بازار عرضه می شوند. در بی متال حرارتی، تاخیر زمانی و کار قطع و وصل نمودن بر اساس میزان حرارت تولید شده انجام می گیرد. این در حالی است که تاخیر زمانی در بی متال الکترونیکی با توجه به مدار های الکترونیکی و همچنین شارژ خازن تنظیم می شود. معمولا از بی متال های الکترونیکی برای موتور هایی فشار قوی با قدرت بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

  مشاهده بیشتر . . .
  خرید بیمتال شیمانو تحت لیسانس گاسیا از نمایندگی رسمی

  به طور کلی انواع بی متال هایی که در بازار موجود اند از قسمت های زیر تشکیل شده اند:

  • تیغه های متصل به کنتاکتور
  • دکمه جهت برگشت به وضعیت (جهت راه اندازی مجدد رله پس از رفع خطا)
  • پیچ جهت تغییر وضعیت (قابلیت کنترل به صورت دستی و اتومات)
  • پیچ تنظیم جریان (جهت تنظیم جریان نامی موتور)
  • ترمینال های ورودی
  • ترمینال های خروجی
  • ورودی NC و ورودی NO
  • کلید تست (جهت بررسی عملکرد مدار بسته شده)

  ویژگی انواع بی متال استاندارد

  افرادی که قصد خرید انواع بی متال را دارند بایستی نوعی را خریداری کنند که بتواند عملکرد مناسبی در برابر جریان و بار های اضافی از خود نشان دهد. قطعا رله  های غیر استاندارد قادر به محافظت از موتور های الکتریکی در برابر بار های اضافه نیستند. بدین ترتیب خریدار باید قطعه  استانداردی را خریداری نماید که دارای ویژگی های زیر باشد:

  عدم قطع مدار در بار نامی

  قطع نمودن مدار در مدت زمان بیشتر از 2 ساعت، در شرایطی که جریان عبوری حدود 5 درصد بیشتر از مقدار تنظیم شده بر روی رله حرارتی باشد.

  قطع نمودن مدار در مدت زمان کمتر از دو ساعت، وقتی که جریان عبوری 20 درصد بیشتر از جریان تنظیم شده باشد.

  قطع نمودن مدار در مدت زمان کمتر از دو دقیقه، وقتی که اضافه بار ایجاد شده بیش از 50 درصد باشد.

  اگر شرایط به گونه ای باشد که در آن جریان عبوری 6 برابر بیشتر از جریان تنظیم شده باشد، بی متال بایستی در فاصله زمانی 5 ثانیه مدار را قطع نماید.

  بی متال هایی که در شرکت های مختلف ساخته می شوند از نظر دقت و حساسیت نیز متفاوت هستند. هر کارخانه بی متال ها را با توجه به منحنی مشخص قطع جداگانه، تولید می کند. از این رو انتخاب بی متال بایستی با توجه به منحنی های ارائه شده از سوی شرکت سازنده انجام بگیرد.

  مشاهده بیشتر . . .
  خرید بیمتال شیمانو تحت لیسانس گاسیا از نمایندگی رسمی
  اجزای تشکلیل دهنده بی متال
  اجزای تشکلیل دهنده بی متال

  خرید انواع بی متال

  همان طور که اشاره نمودیم بی متال تولید شده در هر کارخانه، ویژگی خاص خود را از نظر دقت و حساسیت دارد و بایستی انتخاب آن بر اساس موتور مورد نظر و همچنین جریان نامی باشد. به همین دلیل خرید این گونه از تجهیزات الکتریکی، مستلزم داشتن اطلاعات کافی می باشد. در همین ارتباط، سایت کالای برق عزالدین با برخورداری از کادری متخصص، مفتخر است تا خریداران عزیز را جهت خرید انواع بی متال راهنمایی نماید و این رله حرارتی را با مناسب ترین قیمت، بهترین کیفیت و همگام با استانداردهای روز در اختیار مشتریان قرار دهد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  نویسنده

  niazi

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *